Річки Когильник, Кагач та Сарата в Одеській області відтепер вільні і природні
На річках Когильник, Кагач та Сарата у верхів'ях Сасику на території Дунайського біосферного заповідника розчистили чи демонтували 10 застарілих гребель і пересипів. Відновлення вільного водотоку на річках призведе до збільшення різноманіття птахів та риби, збільшення площі луків для випасу худоби, посилить природний захист від повеней тощо. Більша частина коштів на реалізацію проекту була зібрана шляхом краудфандингу у Нідерландах.

Мальовничі річки Когильник та Сарата беруть свій початок у Молдові, протікають через вкрай посушливий ландшафт, але у верхній частині Сасику в українській дельті Дунаю утворюють видовищні меандри та петлі. Річка Кагач є правою притокою Когильника. Недалеко від місця впадання річок у Сасик кілька десятиліть тому в радянські часи було зведено 10 гребель та пересипів, головним чином для отримання доступу до колишніх очисної станції та будинку відпочинку, а також задля спрямлення річок на догоду сільському господарству, що також не принесло довгострокового результату. Старі споруди, висотою від 0,5 до 1,5 метрів, частково перешкоджали річковій течії, призводячи до фрагментації русла річки і втрати біорізноманіття. 


 На річках Когильник, Кагач та Сарата у верхів'ях Сасику на території
Дунайського біосферного заповідника розчистили чи демонтували
 10 застарілих гребель і пересипів. Автор схеми: Максим Яковлєв.

«Разом з Дунайським біосферним заповідником нам вдалося звільнити річки від застарілих перешкод, і я чекаю весни та високого рівня води, щоб побачити Когильник та Сарату знову природніми та вільнотекучими. – говорить Михайло Нестеренко, виконавчий директор Rewilding Ukraine. – Крім безпосереднього позитивного ефекту самого проекту, він буде прикладом і моделлю для інших регіонів, де збереглися застарілі споруди, що блокують річки, як у нашій країні, так і за кордоном».       
Проектні роботи на річках Когильник, Кагач та Сарата призведуть до відновлення річкового стоку та екосистем. Близько 20 кілометрів річок буде звільнено на користь природи і людей. Сазан, лящ, щука та інші цінні види риб, різні види жаб, а також видра знову зможуть тут вільно плавати і розмножуватися. Будуть відновлені оселища білої чаплі, коровайки, пірникози та інших навколоводних птахів, а також мілководдя, важливі для мігруючих птахів, таких як качки, гуси та кулики. Крім того, порушення проїзних шляхів вглиб заповідної території сприятиме зменшенню браконьєрства.


 Техніка працювала кілька тижнів, щоб знести чи розчистити застарілі
 перешкоди на річках. Автор фото: Максим Яковлєв.

Олександр Волошкевич, директор Дунайського біосферного заповідника прокоментував проект: «Проведені роботи важливі для всього біорізноманіття, але мають особливе значення для риби. В  Сасику – колишньому морському лимані – через цілий ряд причин слабко розвинута рослинність, необхідна для розмноження риб. Саме тому в верхів’ях водойми ще 33 роки тому зробили заборонену для рибальства зону. Її роздамбування значно покращить ситуацію. Вже через декілька вітряних днів ми побачили надходження води з Сасика в засушені русла річок і їх промивання. Вершина Сасика і раніше викликала інтерес у рибалок-любителів, туристів, відпочиваючих, а зараз це значення ще збільшиться».


Місцеві жителі також отримають користь від затоплення меандрів. Збільшення рибних запасів призведе до відновлення рибальства в регіоні. Збільшиться площа луків для випасу худоби, яка зможе переміщуватися всередині території через залишені для неї мілководні переходи. В сезон паводків зменшиться підтоплення місцевих поселень та міжнародної траси Одеса-Рені. Крім того, багатий рослинний та тваринний світ, мальовничі ландшафти приваблюватимуть українських та міжнародних туристів в регіон, що також сприятливо відобразиться на місцевій економічній ситуації.


Весною цей мальовничий регіон стане домівкою для риби та птахів,
приваблюючи туристів у регіон. Автор фото: Максим Яковлєв.

Роботи фінансуються проектом "Відновлення водно-болотних угідь та степів регіону дельти Дунаю", а також за рахунок коштів, зібраних шляхом краудфандингу в рамках європейської Ініціативи зі знесення гребель (Dam Removal Initiative),  яку започаткували організації WWF, Rewilding Europe, Всесвітній фонд міграції риб, The Rivers Trust та ERN France.
Окрім підготовчих досліджень, фізичного знесення та розчистки 10 річкових перешкод і видалення їхніх залишків, проект включає комунікації та заходи для місцевих жителів щодо результатів проекту, а також дослідження щодо можливості відновлення природних систем Когильника та Сарати вище за течією. Другий етап заплановано на весну наступного року.
За більш детальною інформацією звертайтеся:
Комунікації Rewilding Ukraine
e-mail: katya.kurakina@rewilding-ukraine.com
моб: 067 29 17 655


Фото та відео матеріали:
·         Фото (автор: Максим Яковлєв): https://fex.net/s/2xe4akl
·         Відео (автор: Олександр Куракін, частина відео була надана Максимом Яковлєвим): https://youtu.be/WegejDjHAwM
·         Якщо є потреба у відео без написів, напишіть нам, будь ласка.

Корисні посилання:
·         Сторінка Rewilding Ukraine на Facebook https://www.facebook.com/rewildingUA
·         Веб-сайт Дунайського біосферного заповідника http://www.dbr.org.ua
·         Веб-сайт Rewilding Europe https://rewildingeurope.com  

Rewilding Europe та Rewilding Ukraine
Європейська природоохоронна організація, яка працює у більш ніж 10 країнах, впроваджуючи у своїй роботі підхід рівайлдингу. В Україні організація діє у дельті Дунаю через місцевого партнера – Rewilding Ukraine. Місія організації: зробити Європу більш диким місцем, що надає більше простору дикій природі, біорізноманіттю та природним процесам. 
Що таке rewilding (рівайлдінг)? Це прогресивний підхід до збереження природи. Мова йде про те, щоб дозволити природі самій піклуватися про себе, щоб природні процеси самі формували землю та море, відновлювали пошкоджені екосистеми та деградовані ландшафти, створювали дикі, більш біорізноманітні місця існування.


А ми тільки трохи допомагаємо у цьому шляхом відновлення правильних природних умов, наприклад, прибираючи дамби, що стримують ріки, сприяючи відновленню лісу чи повертаючи на природні території види, які існували тут до винищення людиною.

Проект «Відновлення водно-болотних угідь і степів регіону дельти Дунаю»
Найбільший проект з відновлення природи, що був коли-небудь реалізований в Дунайському регіоні. Проект прискорить відновлення природних ландшафтів дельти, їх флори і фауни на площі понад 40 000 гектарів (400 квадратних кілометрів) на території трьох країн: Румунії, України та Молдови. А також зміцнить прикордонне співробітництво в регіоні, надасть підтримку біосферним заповідникам в трьох країнах і принесе користь місцевим громадам за рахунок розвитку сталої економіки на основі природи.
Поєднання відновлення з природним випасом призводить до створення більш різноманітних мозаїчних ландшафтів. На вже відновлені території, наприклад, на острів Єрмаков, у заплаву озера Картал біля села Орлівка, будуть повернуті (реінтродуковані) великі травоїдні тварини, в тому числі дикі види (благородний олень, кулан) і деякі домашні породи (коні породи Коник, туроподобна худоба і водний буйвол).
Проект буде залучати місцеві громади, приділяючи особливу увагу розвитку і підтримці сталого використання природних ресурсів (таких як рибальство) і екологічного туризму. Проект також включає підтримку бізнесу, заснованого на сталому використанні природи.
Проект реалізується міжнародною природоохоронною організацією Rewilding Europe, а також місцевими партнерами: в Україні основними є Rewilding Ukraine, Дунайський біосферний заповідник, в Румунії – Rewilding Danube Delta, Біосферний заповідник дельти Дунаю, в Молдові – НУО Verde e Moldova. Проект фінансується програмою «Заповідні ландшафти».